Taşıt Vergisini Daha Az Ödeyebilirsiniz

2008-01-04 13:20:00

Taşıt vergisini daha az ödeyebilirsiniz


2008 yılı taşıt vergileri belli oldu. Vergilerin birinci taksiti ocak, ikinci taksiti de temmuz ayında ödenecek.

Otomobil ve ciplerin Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracın silindir hacmine ve yaşına göre değişiyor.

Mevcut sistemde; ciddi çelişkiler var. Örneğin;

- Sıfır otomobil ile üç yaşındaki otomobilin vergisi aynı oluyor.

- 50 bin YTL değerindeki otomobil ya da cipin vergisi ile 300 bin YTL’lik otomobilin veya cipin vergisi aynı olabiliyor. Hatta 50 bin YTL’lik otomobilin motor silindir hacmi fazla ise vergisi 300 bin YTL’lik otomobilin vergisinden daha yüksek olabiliyor.

DAHA DÜŞÜK VERGİ NASIL ÖDENİR?

Düşük vergi ödeme olayından, tüm taşıtlar değil, bazı taşıtlar yararlanabiliyor. Örneğin; otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için bu tür bir avantaj var.

Aşağıda, bu araçların 2008 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tarifesine yer verilmiştir.

Buna göre, tablodaki MTV, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, vergi bir alt tarifeden, daha düşük olarak ödeniyor.

ÖRNEK: Motor silindir hacmi 3.000 cm3 olan 2003 model otomobilin, kasko sigortasına esas olan değeri 40 bin YTL, 2008 yılı MTV tarifesinde yazılı olan vergisi de 2.820 YTL’dir.

Bu duruma göre, tarifedeki 2.820 YTL’lik MTV, otomobilin kasko değerinin yüzde 5’i olan 2.000 YTL’yi aşmaktadır. O halde, otomobilin MTV’si bir alt kademeye göre 1.691 YTL olarak belirlenecektir.

Görüldüğü gibi, örneğimizdeki vatandaş, otomobilinin kasko değerine göre hesaplama yaptığında, yaklaşık 1.129 YTL daha az MTV ödeyecek.

 

NE YAPILMASI GEREKİYOR?

1- Öncelikle, aracınızın "kasko sigortası değerini" öğreneceksiniz.

2- Kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini hesaplayıp,
tarifedeki verginizle kıyaslayacaksınız.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5’inin altında ise, yapacağınız bir şey yok. Tarifeye göre MTV’yi ödeyeceksiniz. Yüzde 5’inin üzerinde ise, o zaman bir alt kademeye bakarak, ödeyeceğiniz vergiyi bulabilirsiniz.

4- İndirimli tarifeden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen "bildirim formu" ile vergi dairesine başvuruda bulunulacak.

5- Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da "MTV indirimi" uygulamasından yararlanabiliyor.

Evet... Yapılması gerekenler bunlar. Şimdi sıra, bir hesap makinesi bulup, aracınızın kasko değeri ile 2008 yılı MTV’sini kıyaslamada...


TÜRKİYE’de binlerce tekne, yat ve kotra var. Bunların çoğu yabancı ülkeye kayıtlı. Tekneyi yabancı ülkelerin bayrağı ile Türkiye’ye getiriyorlar. Böylelikle Türkiye’de; Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemiyorlar. Örneğin; AB ülkelerinde tekne, yat ve kotradan Motorlu Taşıtlar Vergisi hiç alınmıyor. Türkiye’de ise teknelerin Motorlu Taşıtlar Vergisi 3-5 bin YTL’den başlayıp 50-100 bin YTL’ye kadar ulaşıyor. Ayrıca her yıl artan bir tutarda ödeniyor.

Tekne alan kişi, teknesine Türk Bayrağı çekip, teknesini Türkiye’deki liman ya da belediyeye kayıt ettirirse, bu vergileri kuzu kuzu ödüyor. Aksi halde ödemiyor.

Yetkililer, teknelerden alınan MTV’nin, Mantıksız Taşıtlar Vergisine dönüştüğünü kabul etmiş ve düzeltileceğini vaad etmişlerdi.

2008’de değişen bir şey yok. Denizlerimizde Türk Bayrağı yerine, yine yabancı bayraklar dalgalanacak.

Fatura vermeyen de almayan da yanacak

2008 yılında, 600 YTL’yi aşan mal satışları ve hizmetler için fatura verilmesi ve alınması gerekiyor. Vergi mükellefleri, bu sınırın altıda bile olsa, fiş yerine, fatura almak zorunda olacaklar.
Fatura vermeyen ve almayan firmaya, 149 YTL’den aşağı olmamak üzere, fatura bedelinin yüzde 10’u oranında ceza kesilecek.

Örneğin, bir şirkete 500 bin YTL’ye büro satan inşaatçı, tapunun yanı sıra bir de fatura verecek. Vermezse, hem satıcıya hem de alıcı şirkete, ayrı ayrı 50 biner YTL "özel usulsüzlük cezası" kesilecek.

138 bin YTL’yi aşan vergi ve cezalar ilanla duyurulacak

ADRESİ bilinmeyen ya da adresinde bulunmayanlara, ilan yolu ile tebligat yapılacak. 2008 yılında, 138 bin YTL’yi aşan vergi ve cezalar, Türkiye genelinde yayın yapan gazetelerden birinde ayrıca ilan edilecek.

Birden fazla işverenden alınan ücrete beyan var

2008 yılında, birden fazla işverenden, vergi kesintisine tabi tutulmuş "ücret geliri" elde edenlerde, beyan sınırı belli oldu.

Buna göre; birden fazla işverenden ücret alan ve birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerin toplamı 19 bin 800 YTL’yi aşan kişilerin, elde ettikleri ücret gelirinin tamamı beyana tabi olacak (GVK Md. 86/1-6).
Yatlarda Türk bayrağı vergisine aynen devam

Hesaplanan gelir vergisinden, ücretlerden yıl içinde kesilen vergiler mahsup edilecek.

Taksici, minibüsçü esnaf ve sanatkár toplu fatura düzenleyebilecek

BASİT usulde vergilendirilen küçük esnaf ve sanatkár, taksici ve minibüsçüler, belge veremedikleri günlük hasılatları için, gün sonunda tek bir fatura düzenleyebilecekler. Bu uygulama 31 Aralık 2008 tarihine kadar devam edecek.

Kár payı ve temettü gelirinde 220 bin YTL’lik avantaj

2008 yılında elde edilecek limited şirket kar payı ya da anonim şirket temettü gelirinin
yarısı, 19 bin 800 YTL’yi aşarsa, elde edilen kar payı ya da temettü gelirinin yarısı, yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmek suretiyle, beyana tabi olacak.

Kár payı ya da temettü gelirinin yarısı beyan edildiğinde, hesaplanan gelir vergisinden, dağıtım sırasında daha önce kesilen yüzde 15 stopajın tamamı mahsup edilecek. Böyle olunca, 210 bin YTL’ye kadar kár payı ve temettü için vergi ödenmeyecek, vergi iadesi çıkacak.

Günlük 9 YTL yemek yardımına vergi yok

İŞVERENLERCE, işyerinde ya da işyerinin dışında hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin gelir vergisi istisnası tutarı, 2008 yılı için, günde 9 YTL olarak belirlendi KDV’si ile birlikte bu tutar 9.72 YTL olacak. Böylelikle, 2007’de KDV dahil 10.38 YTL olan yemek yardımı, 2008’de 66 Yeni Kuruş azalmış oldu.

 

Şükrü Kızılot

Kyn:hürriyet.com 

0
0
0
Yorum Yaz