Site Güvenliği

2007-03-27 12:23:00

KARYA AMBALAJ  Arama Motorlarında Site Güvenliğinden Tam Puan Aldı.

 

Son günlerde Türkiyede internet sitelerinin güvenilirliği üzerine birçok tartışmalar yaşanıyor. Özellikle E-Ticaretin ve internet üzerinden yapılan inter aktif  bankacılığın yoğunlaşmaya başladığı ülkemizde güvenlik en önemli konu . Bununla ilgili bugün milliyette yayınlanan haberi aşağıya ekledim. Haber üzerine güvenlik için referans verilen Scandoo.com sitesinde karya ambalajın güvenirliğini test ettim ve sitemizin güvenilirliğine ilişkin  sonucu sizlerle de paylaşmak istedim. En fazla arama yapılan arama motorlarından google ve yahoo daki arama sonuçlarımız.

 

 

ve

 

 

Sözkonusu Makale :

 

Hangi internet siteleri güvenli? Bır tıkla öğrenin...

 

      Türkiye’de son olarak bir bankada yaşanan "internet kazalarının" önlenmesi önünde yeni bir adım atıldı. İnternet üzerinden güvenlik hizmeti veren bir şirket, kullanıcılara sitelere girmeden önce o adresin güvenli olup olmadığı uyarısında bulunan bir sistem geliştirdi.
      Amerika’da yapılan bir araştırmada, internet arama motorları üzerinde yapılan her 5 aramadan birinin saldırgan, yasadışı ya da güvenli olmayan bir siteye yönlendiği sonucu çıktı. İnternet güvenlik şirketi Scansafe, Google, MSN ve Yahoo gibi milyonlarca popüler arama motoru üzerinde yaptığı araştırmada, çok sık aranan kelimeler ardından çıkan sonuçlar arasında pornografi, virüs ve korsan yazılım içeren sitelerin çıktığını duyurdu.
     
     ÜNLÜ FOTOĞRAFLARI ARARKEN ZARARLI YAZILIM ÇIKABİLİR


      Paris Hilton, Britney Spears gibi ünlüleri ya da ücretsiz duvar kağıdı resimlerini ararken kullanıcıların bir anda kendilerini, virüsler ya da başka zararlı yazılımlarla bilgisayarlarına zarar verebilecek sitelerin içinde bulabileceği uyarısında bulunulan araştırma sonucunda, internet kullanıcılarına bir öneride de bulunuldu.
      Araştırmayı yapan ScanSafe şirketi tarafından kurulan Scandoo.com sitesi internet kullanıcılarına, bir siteye girmeden önce o sitenin güvenli olup olmadığını görme imkanı verdiğini duyurdu.
     
     SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?


      Normal bir arama motoru gibi hizmet veren internet sitesi, aranılan kelime yazıldıktan sonra çıkan sonuçların yanında, o sitenin güvenli olup olmadığına dair bir işaret koyuyor.
      Güvenli sitelerin yanına yeşil bir tik işareti koyan sistem, emin olmadığı sitelerin yanına sarı bir işaret, güvenli bulmadığı sitelerin yanına ise kırmızı bir çarpı işareti koyuyor.
      Sistem ayrıca içeriğinde zararlı yazılımlar olmasına kesin gözüyle bakılan sitelerin yanında ise bir böcek resmi yerleştiriyor. Böylece internet kullanıcıları, bir siteye girmeden önce o sitenin bilgisayarlarına zarar verip vermeyeceğini görebiliyor.
     
     BAZI SİTELER BİLMEDEN ZARAR VERİYOR


      ScanSafe şirketi kurucularından Eldar Tuvey, yeni sistemlerinin tanıtımında yaptığı açıklamada "Pek çok internet sitesi zararsız görünüyor ve biz de aldığımız sonuçlara güveniyoruz ancak gerçek şu ki bugünlerde internette bir arama yapmak zar atmaya benziyor. Bir adrese tıklamadan onun ardından ne olduğunu bilemiyorsunuz" dedi Tuvey, günümüzde bazı internet sitelerinin farkında olmadan zararlı yazılımlar içerebileceği uyarısında da bulundu.

Kyn:milliyet.com

 

0
0
0
Yorum Yaz